DVD ile CD Arasındaki Farklar Nelerdir?

DVD ile CD Arasındaki  Farklar Nelerdir?

Bir CD’den yaklaşık 7 kat daha fazla bilgi taşıyabilen DVD’ler, görüntü sıkıştırması da kullanarak 133 dakikalık, geniş ekran (16:9) veya standart (4:3) boyutlarda görüntü taşıyabilir. MPEG-2 olarak adlandırılan bu sıkıştırma, VCD’lerde kullanılan MPEG-1’e göre çok daha yüksek kalitededir. Kaldı ki bunların yanı sıra bir DVD’ye her kanalı ayrı ayrı kaydedilmiş (5.1 veya 7.1 gibi) ses bilgisi de eklemek mümkündür. Bunların da belli kodlama/sıkıştırma formatıyla daha az yer kaplamaları sağlanır (Dolby Digital 5.1, DTS veya THX Surround gibi).

Bir DVD sadece ses ve görüntü değil aynı zamanda kullanım konusunda da kullanıcısına daha fazla imkanlar sunabilir. İstenen dilde altyazı seçeneği, belli sahnelerden başlama, ek görüntüleri (filmden çıkartılmış sahneler veya kamera arkası, vb.) izleyebilme gibi özellikleri günümüzde çoğu DVD’de bulunmaktadır. Kaldı ki Türkçe altyazılar ülkemize gelen neredeyse bugün neredeyse tüm DVD’lerde artık mutlaka yer almakta, Türkçe dublajlar da disk içerisine konulabilmektedir.

Fiziksel farklar arasında bir de DVD’nin katmanlı yapısı vardır. Bir CD sadece tek bir yüzey barındırır ve bilgi sadece bu yüzeyden okunur. Oysa DVD’ler alt alta iki katman bulundurarak kapasitelerini ikiye katlamışlardır. DVD oynatıcı bir yerden sonra alttaki katmadaki bilgileri okumak üzere ışını bu kısma yöneltebilir.

DVD diskin yüzeyi de CD’ninki gibi tepe ve çukurlarla kaplıdır. Aradaki tek fark DVD’nin çukurlarının daha küçük olması. (Laboratuarda DVD hazırlanışı sırasında bilgisayar destekli görüntüleme sistemi)

DVD                                   CD                            

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !